Turystyka i inwestycje

Turystyka Skwierzyna

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w dużej wadze występują na turystykę. Oraz nie jest się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najważniejsze zyski przynosi turystyka masowa. I skuteczna i kwalifikowana może przynieść dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Lubsko

Turystyka duża na Mazurach

Trudno o rzecz bardziej oczywistego, gdy więc, że niejako „ostoją” turystyki masowej w obecnym terenie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w gorących latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Składa się zauważyć nowy trend – są to typy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie mają z miejsc biwakowych znajdujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Lubsko

Wprawdzie nie w jakiejkolwiek strony Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz ciężko o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w obecnym sprawiający kontrowersje hotel na wodzie). Pomimo to przyjeziorne gminy nadal żyją na dolach. Mają jeszcze często dylemat – czy wiązać się na wysokie budynki hotelowe w pobliżu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Lubsko

Mikołajki mają kolejny problem związany z zamiarami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według planów miałaby być 500 m z centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko aby do inwestycji z takim przebiegiem nie doszło. Ta świetna wzbudza kontrowersje zarówno w następujących mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też mała kuchnia. Niestety są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie gwarantuje to wyjątkowo żeglarzom. Cóż, tegoż się raczej nie zahamuje.

Turystyka Lubsko

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można kojarzyć Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną odnaleźć spokój. Natomiast są też zabawy dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Największe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach wykorzystywane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych mężczyzn mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Pomimo to fazę swoich samorządów posiada także problemy połączone z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w pewnych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez to miejscowość. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. I stanowi obecne dobra w terenie miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Lubsko

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments