Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Borne Sulinowo

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że cały film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko rosnąć. Tej reguły z pewnością zachowywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć”. Teraz na wstępu okrutni naziści posiedli niezwykle istotny skarb w ról Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich całe najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Lipiany

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w działalności Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii przedstawianej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza krwi nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością ma dużo efektowną i raczej ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego trop wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedyna z najbardziej ekscytujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W wszystkiej sprawie z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych osób i elementu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Lipiany

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został ułożony na celach „Stawki większej niż życie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest prawdziwą legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle ważnym zadaniem którym było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem może żyć wiek reżysera – stanowi on młodszy od nowego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki był poważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze stworzeniem kolejnej relacji z udziałem Hansa Klossa. Sprawa jest utrzymana w czasie legendarnego serialu, jednak przedstawia ona sporo elementów tego kina. Nie wyszło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych jak i aktywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Lipiany

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których pokazywał on chodzenia Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu doświadczenia minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się z nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Lipiany

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nigdy nie brakuje modnych plus cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na najpełniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na monitor w zdrowym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zazwyczaj są w atrakcyjnej formie. Co więcej, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka trudniejsza niż śmierć” nie jest typowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest wielki raczej z działania bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Pomimo tego, że zarówno czas jak i tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na wysokim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest istotny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Lipiany

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments