Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Drzewka Bonsai Kołobrzeg

Zachodniopomorskie

O tym, że Japonia słynie z drzewek Bonsai wszyscy słyszeli. Jednak pokazuje się, że średnio co innego czytać o Bonsai, oglądać, i nawet hodować, i co innego popatrzeć na indywidualne oczy Japonię przesiąkniętą kulturą Bonsai. Czy drzewka Bonsai faktycznie są częścią kultury Japońskiej jak się powszechnie uważa, czy tylko my Europejczycy jak myślimy Bonsai więc od razu przychodzi nam do głowy Japonia?

Drzewka Bonsai Karlino

Drzewka Bonsai ważne wiedze

poczta kwiatowa

Rzeczywiście, ci którzy przeszli w Japonii mogą stwierdzić, że drzewka Bonsai można wpaść na wszystkim etapie. Można je zlokalizować w witrynach sklepowych, restauracjach, biurach i wszędzie w niniejszych pomieszczeniach drzewko Bonsai nie tylko jest działanie zdobić ale i podnosi prestiż firmy. Bonsai królują oraz w ogrodach również tych przy świątyniach a także przy zwykłych domach również w pomieszczeniach. Przy wejściu do domu można np. spotkać częstokroć całą kolekcję miniaturowych drzewek są to m. in. śliwy, sosny, klony i miłorzęby, a także złocienie.

Drzewka Bonsai z Japonii - Poradnik o Bonsai w czterech porach roku

Jeżeli w Japonii chcielibyśmy kupić drzewko Bonsai wtedy nie czerpie z tym zdrowszego wysiłku. Wybór jest rzeczywiście ogromny, że niełatwo byłoby się zdecydować. Przekrój cenowy również istnieje ciężki, ponieważ cena Bonsai zależy nie ale od wieku drzewka a także od ręki mistrza. Tak dlatego za drzewko Bonsai możemy zapłacić od kilku dolarów do kilku tys. dolarów. Urządzenia oraz urządzenia do budowania drzewek Bonsai i można kupić bez większego wysiłku. Stanowi ich całe mnóstwo w magazynach ogrodniczych a przy ogrodach botanicznych. Najlepiej jednak robić zakupy na koncertach przedświątecznych, bowiem to dziś tam skorzystać można z rad prawdziwych fachowców i fachowców w pracy Bonsai.

Samą z wspanialszych przyjemności jakie można podziwiać jest wyjątkowe drzewko Bonsai w parku samurajskim Ritsurin w Takamotsu na wyspie Shikoku. Historia mówi, że Szogun lenari Tokugawa podarował w 1832 r małe drzewko panu Yorihiro Matsudaira, który umieścił je nad stawem. Dziś sosna jest starym i szerokim drzewem, która budzi zachwyt turystów.

Kiedy patrzymy na drzewa żyjące w duszy nie da się nie zauważyć naturalnych zmian, które wymaga zamieniająca się pogoda. Ponieważ drzewko Bonsai jest taką miniaturką drzewa występującego w naturze, będzie zarówno świadkami zmian, przede wszystkim jeżeli szuka o koronę drzewka. Pielęgnując Bonsai jesteśmy w następującym procesie będących po sobie pór roku. Zaczynamy lepiej znać otaczający nas świat i zabieramy go inaczej niż raz.

Zimą wszystkie filgramowe gałązki są szczególnie widoczne i działają wrażenie jakby je ktoś naszkicował ołówkiem. Przycinanie tych gałązek w właściwym czasie sprawi, że Bonsai będzie przedstawiał własną głębię, jaką będzie działać cale mnóstwo takich małych gałązek.

 

Wiosną pąki na drzewku powoli się otwierają. Pojawia się dodatkowy kolor ? jasnozielony, który tworzy, że polski Bonsai zupełnie inaczej wygląda. Teraz kiedy roślina wypuści lada dzień nowe, jasnozielone liście, jest szczególnie podatna na nocne przymrozki, a a nie jest co się iść z odkrywaniem rośliny.

 

Latem Bonsai przybiera też inny kolor. Stanowi toż ciemna zieleń. Całość formy sprawia szybko rosnącego drzewa w prostej pełnej okazałości. Wykazuje dużą tolerancyjność na braki, które potrzebujemy spełnić, i które są niezbędne. Właśnie wtedy gdy drzewko jest sporo energie musimy usunąć za wysokie liście, które psują formę i zbyt długie pędy.

Jesienią oraz mamy do podejmowania z pełną paletą barw. W zależności od typu są to kolory typowo jesienne od różnorodnych pomarańczy po całe odcienie brązu. Atrakcją istnieje zatem, że im słoneczniejsze lato, tym potężniejsze kolory drzewko Bonsai przybiera wraz z przyjściem jesieni.

Żeby nie popełnić żadnego błędu podczas całorocznej pielęgnacji Bonsai został przygotowany specjalny kalendarz, który umiejscawia wszystkie niezbędne zabiegi, których należy zrobić przy pielęgnacji drzewka Bonsai w okresie, a także ułatwi zwłaszcza początkującym Bonsaistą krok po kroku wykonać niezbędne czynności.
Pielęgnacja drzewek Bonsei w różnych porach roku:

Styczeń

To właściwy okres. Trzeba mieć aby temperatura dodatnia nie przekroczyła +10 stopni. Unikamy w bieżącym okresie wystawiania drzewka na ogromne promienie słoneczne gdyż pewno zatem się skończyć popękaniem kory. Te drzewka, które stały zabezpieczone przed mrozem powinny posiadać jeszcze wilgotne podłoże. A te drzewka, które nie zostały osłonięte przed mrozem podlewamy tylko wówczas kiedy jest temperatura dodatnia.

Luty

Ostatnie maj w jakim potrafimy zacząć dbać o przesadzaniu. Dobre i nieczułe na mróz drzewka z białymi końcówkami korzeni możemy przesadzić, ale nadal trzeba mieć o tym, aby zabezpieczyć je przed mrozami. Dlatego w lutym drzewka zajmują się z ciepłego snu więc potrzebują posiadać mało bardziej wilgotno. Nie możemy ich zawsze przelać. Obumarłe pędy możemy usunąć wraz z większymi konarami. Miejsce po cięciu należy posmarować specjalistyczną maścią aby łatwo się zabliźniły. Dopóki trzymają mrozy nie wolno nam wykonywać zabiegu drutowania, jednak jak tylko gałązki staną się bardziej podatne to dołączamy do tworzenia drzewka poprzez drutowanie.

Marzec

Ostatnie miesiąc, w jakim potrafimy również dokonywać cięć. Zwiększające się pąki na drzewku Bonsai będą dla nas wskazówką opowiadającą o tym, które gałęzie nie obumarły. Obecne na jakich nie ma pąków to wycinamy, i też z pąkami przycinamy do dobrej długości. W marcu możemy i drzewko przesadzić jeśli wtedy tego sposobu nie wykonywaliśmy. Możemy i zacząć drutować a w forma bardzo delikatny, żeby nie poobrywać pąków. W marcu także sprawdźmy czyli nie pojawiły się na drzewku jakieś szkodniki, gdy właściwie to chodzi zacząć walkę z nimi.

Kwiecień

Jeśli jeszcze występują przymrozki to chodzi drzewka chronić przed nimi. Możemy jeszcze przyciąć drzewka liściaste. Przy iglastych z przycinaniem należy się wstrzymać do punktu, aż ich młode tegoroczne pędy dojrzeją. Zaś w kwietniu możemy zacząć drutować drzewka iglaste, i na drutowanie drzewek liściastych jest szybko za późno.

Maj

Te drzewka, które wypuściły młode pędy możemy zacząć zasilać specjalnymi nawozami przeznaczonymi do pielęgnacji Bonsai z jakimś wyjątkiem, nie nawozimy drzewek świeżo przesadzonych. Od maja zaczynamy drzewko codziennie podlewać i codziennie pytać jego wilgotność. Jeżeli szuka o przycinanie to tylko teraz możemy sosnom skrócić młode pędy. Pozostałe gatunki iglaste również muszą zaczekać na przycięcie. Drzewka liściaste możemy przyciąć bez obaw. Nadal pragniemy być czujni, jeżeli szuka o szkodniki i codziennie sprawdzać czy jakieś się nie pojawiły.

Czerwiec

To poziom upałów, więc drzewko podlewamy codziennie z umiarem. Zasilamy drzewko odpowiednim nawozem do Bonsai. U drzewek liściastych możemy przyciąć zdrowe liście, natomiast u drzewek iglastych możemy zrobić już odpowiednich cięć wg obranego stylu. Drzewka iglaste możemy zacząć drutować, pamiętając żeby nie drutować igieł.

Lipiec

Zwiększamy częstotliwość podlewania do kilku razy dziennie. W dobę kiedy promienie słoneczne są bardzo mocne nie opryskujemy liści bowiem to im zaszkodzi. Zraszamy drzewko w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. W lipcu w dalszym ciągu intensywnie nawozimy, często po dłuższych opadach. To niezwykły sezon na cięcia, bowiem w bieżącym okresie rany po cięciach wyjątkowo łatwo się goją. Zaczynamy oglądać odrutowane części Bonsai. Część drutów można rozpocząć już ściągać.

Sierpień

Nadal Bonsai potrzebuje dużo wilgoci i zatem podlewamy kilka razy dziennie. Jeśli posiadamy drzewko kwitnące lub skutkujące wtedy nie zasilamy obecnie ich nawozem. Możemy na podstawie odżywki użyć nawozu potasowo-fosforowego. Nie powinniśmy już wykonywać zabiegu przycinania, gdyż drzewko jeśli po przycięciu wypuści nowe cele wtedy potrafią one zimą przemarznąć. Obecne sezon na zdjęcie drutów. Tak to oglądamy dość dokładnie konary i cele, na jakich założyliśmy druty a gdy tylko zauważymy, że któryś wrzyna się w korę to już zdejmujemy. Od aktualnej chwile, aż nastanie wiosna drzewek Bonsai obecnie nie drutujemy.

Wrzesień

W wrześniu drzewka owocowe wydają owoce, przecież tak ogólnie rzecz używając istnieje owo poziom kiedy drzewko uczy się do zimy. Podlewanie należy ograniczyć. Nie wnosimy już żadnych sposobów formowania, jak także nie nawozimy już Bonsai, aż do kolejnej wiosny.

Październik

Należy usunąć jesienne liście gdyż mogłyby się być źródłem wad i szkodników. Istnieją przecież wyjątki: buki, dęby, graby, które posiadają brązowe liście, mogą pozostać na drzewach. Jeszcze w sukcesie drzewek iglastych usuwamy opadłe igły. Stanowi to jeszcze moment na przygotowanie miejsca dla polskiego Bonsai do przezimowania.

Listopad i grudzień

Drzewko Bonsai wydajemy na zachowaniu zimowym. Najgorsze są mrozy zatrzymujące się przez kilka dni, bo wtedy korzenie nie mogą korzystać wody oraz dystrybuować jej do szerszych partii drzewka. W żadnym jednak wypadku nie należy ich przesyłać do cieplejszych pomieszczeń gdyż zakłóci toż ich naturalne funkcjonowanie.

źródło Drzewka Bonsai podstawowe informacje

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments